WP Slimstat 2.4 - en to fr translation catalogue (99 entries)

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Traffic Sources
fr: Sources de trafic

en: Content
fr: Contenu

en: Raw Data
fr: Données brutes

en: World Map
fr: Carte du monde

en: Custom Reports
fr: Rapports personnalisés

en: Current filters:
fr: Filtres actifs :

en: this period
fr: cette période

en: Year
fr: Année

en: Browser
fr: le navigateur Web

en: Browser version
fr: la version du navigateur Web

en: CSS version
fr: la version CSS

en: Operating System
fr: le système d'exploitation

en: Country Code
fr: le code du pays

en: Domain
fr: le domaine

en: IP
fr: l'IP

en: Keywords
fr: les mots clés

en: Language Code
fr: le code du langage

en: Permalink
fr: le permalien

en: Referer
fr: le référent

en: Screen Resolution
fr: la résolution de l'écran

en: Post Author
fr: l'auteur de l'article

en: Post Category ID
fr: l'ID de la catégorie de l'article

en: Contains
fr: contienne

en: Does not contain
fr: ne contienne pas

en: Starts with
fr: commence par

en: Ends with
fr: finisse par

en: Filter by date
fr: Filtrer par date

en: Day
fr: Jour

en: Month
fr: Mois

en: days
fr: jours

en: Go
fr: Aller

en: Pageviews
fr: Pages vues

en: Unique IPs
fr: IPs uniques

en: No data to display
fr: Aucune donnée à afficher

en: Total Hits
fr: Total des accès

en: Data Size
fr: Taille des données

en: Tracking Active
fr: Traçage actif

en: Auto purge
fr: Purge automatique

en: Summary for
fr: Sommaire pour

en: Avg Pageviews
fr: Moyenne des pages vues

en: Bots
fr: Robots

en: On
fr: Actif

en: Last Month
fr: Mois dernier

en: More
fr: Plus

en: Open %s in a new window
fr: Ouvir %s dans une nouvelle fenêtre

en: Direct visit to
fr: Visite directe vers

en: Languages - Just Visitors
fr: Langues - Visiteurs uniquement

en: Recent Countries
fr: Pays récents

en: Traffic Sources Overview
fr: Aperçu des sources de trafic

en: Visits
fr: Visites

en: Human visits
fr: Visiteurs humains

en: Bounce rate
fr: Taux de retour

en: Pages per visit
fr: Pages par visite

en: Longest visit
fr: Visite la plus longue

en: Languages
fr: Langues

en: IP Addresses and Domains
fr: Adresses IP et domaines

en: Operating Systems
fr: Systèmes d'exploitation

en: Screen Resolutions
fr: Résolutions d'écran

en: Screen Resolutions with colordepth
fr: Résolutions d'écran et profondeurs d'échantillonnage

en: Plugins
fr: Extensions

en: Top Countries
fr: Pays les plus récurrents

en: Browsers and Operating Systems
fr: Navigateurs Web et systèmes d'exploitation

en: Domains
fr: Domaines

en: Unique Referers
fr: Référents uniques

en: Direct Visits
fr: Visites directes

en: Search Engines
fr: Moteurs de recherche

en: Unique Pages Referred
fr: Pages uniques référées

en: Unique Internal
fr: Intervalle unique

en: Sites for
fr: Sites Web pour

en: Open referer in a new window
fr: Ouvrir le référent dans une nouvelle fenêtre

en: Recent Contents
fr: Contenus récents

en: Recent Feeds
fr: Flux récents

en: Recent 404 pages
fr: Pages introuvables (404) récentes

en: Recent Internal Searches
fr: Recherches internes récentes

en: Recent Outbound Links
fr: Liens sortants récents

en: Top Exit Pages for
fr: Pages de sorties les plus utilisées

en: Recent bouncing pages
fr: Derniers retours de pages

en: Recent Keywords
fr: Mots clés récemment utilisés

en: Top Resources
fr: Ressources les plus récurrentes

en: Top Keywords
fr: Mots clés les plus utilisés

en: Order by
fr: Trier par

en: Select filter
fr: Sélectionner le filtre

en: Country
fr: Pays

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Language
fr: Langue

en: Select sorting
fr: Sélectionner le tri

en: Ascending
fr: Croissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: Starting from record #
fr: Débutant à l'enregistrement #

en: &laquo; Previous
fr: &laquo; Précédent

en: Next &raquo;
fr: Suivant &raquo;

en: No records found
fr: Aucun enregistrement trouvé

en: reverse
fr: Inverser

en: Records: %d - %d. Order by: %s %s (%s)
fr: Enregistrements : %d - %d. Trier par : %s %s (%s)

en: World Map - Values represent the percentage of hits coming from that Country
fr: Carte du monde - Les valeurs représentent le pourcentage des accès provenant de ce pays

en: Pluggable custom reports
fr: Rapports personnalisés

en: Yes, you can! Create and view your personalized analytics for WP SlimStat. In order to do this, just write a new plugin that fetches the desired information from the database and then hook it to the action <code>wp_slimstat_custom_report</code>. A demo plugin comes with the package. It shows how to write custom reports in 5 minutes. You can find it inside the plugin&apos;s folder: <code>wp-slimstat-custom-report-demo.php</code>. For more information, visit my <a href="http://lab.duechiacchiere.it/" target="_blank">support forum</a>.
fr: Oui, c'est possible! Créer et voir des statistiques personalisées pour WP SlimStat. Pour ce faire, il suffit d'écrire une extension qui extrait de la base de données les informations désirées et les envoie à l'action <code>wp_slimstat_custom_report</code>. Une extension de démonstration est livrée avec le logiciel. Elle montre comme créer des rapports personnalisés en 5 minutes. Vous la trouverez dans le répertoire plugin : <code>wp-slimstat-custom-report-demo.php</code>. Pour plus d'information, visitez mon  <a href="http://lab.duechiacchiere.it/" target="_blank">forum d'aide</a>.
